Výskum EFT

Terapia zameraná na emócie (EFT) je empiricky podloženým terapeutickým prístupom (evidence based treatement) pre jednotlivcov aj pre páry podľa Americkej psychologickej asociácie (APA, 2023a, 2023b).V medzinárodnom meradle saTerapia zameraná na emócie používa hlavne ako individuálna psychoterapia (Greenberg et al., 1993) a párová terapia (Emotionally focused therapy alebo Emotion-focused terapy for couples, skrátene EFT-C, Greenberg & Johnson, 1988; Greenberg & Goldman, 2008; Johnson, 2004), ale tiež vo forme rodinnej terapie (Emotion Focused Family Therapy, skrátene EFT-F, Robinson et al., 2013) či skupinovej terapie (Emotion focused therapy for groups EFT-G, Daldrup et al., 1988; Robinson et al., 2012; Thompson & Girz, 2020).

Terapia zameraná na emócie vygenerovala viac výskumu týkajúceho sa procesu zmeny, než akýkoľvek iný liečebný prístup (Elliott et al., 2004a; Elliott et al., 2012). Pre individuálnu psychoterapiu zameranú na emócie sú na základe výskumov vytvorené štandardizované postupy pre depresiu (Greenberg & Watson, 2005), komplexnú traumu (Paivio & Pascual-Leone, 2010) a najnovšie sa vytvárajú aj postupy pre sociálnu úzkosť (Elliott, 2013), generalizovanú úzkosť (Timulak & McElvaney, 2012) a pracuje sa na vytvorení ďalších, ako napríklad EFT protokol pre poruchy príjmu potravy (Dolhanty & Greenberg, 2007) či pre poruchy osobnosti (Pos & Greenberg, 2012; Pos & Paolone, 2019; Warwar et al., 2008) a tiež transdiagnostický model práce s EFT (Timulak et al., 2020). EFT na liečbu depresie (Greenberg & Watson, 2005) vykázala vysokú efektivitu v rozličných výskumných štúdiách (Watson & Greenberg, 1998; Goldman et al., 2006; Watson et al., 2003; Goldman et al., 2011). V týchto výskumoch sa zistilo, že EFT je aspoň taká efektívna alebo aj efektívnejšia než terapia zameraná na osobu a kognitívno behaviorálna terapia. V porovnaní s nimi bola EFT dokonca efektívnejšia v redukovaní interpersonálnych problémov.

Na základe splnených kritérií je model terapie zameranej na emócie považovaný za empiricky podloženú liečbu pre problémy párov (Snyder et al., 2006). V súčasnosti je to najviac empiricky validizovaná párová terapia, okrem behaviorálnych prístupov, ktoré však majú oveľa dlhšiu tradíciu. Zároveň je to v súčasnosti párová terapia s najväčšou veľkosťou efektu (Johnson et al., 1999) a následné štúdie merania jej efektu a ďalšie meta-analýzy toto zistenie podporujú (napr. Beasley & Ager, 2019; Spengler et al., 2022; Wood et al., 2005). Johnson (2004) odkazuje na 70 – 73 % párov, ktoré sa pod vplyvom EFT-C zotavia zo vzťahového distresu, a na 86 – 90 % problematických párov, ktoré po EFT-C vykazujú signifikantný nárast spokojnosti vo vzťahu. Dokonca po dvoch rokoch zostávalo zlepšenie stabilné a 60 % párov sa stále zlepšovalo alebo zostalo aspoň na pôvodnej dobrej úrovni (Johnson & Wittenborn, 2012).

Už od samého začiatku bola EFT vytváraná ľuďmi, ktorí sa snažili integrovať výskum s terapiou. V dôsledku toho sú teória aj intervencie tohto terapeutického prístupu založené na výskume. Každá intervencia tohto terapeutického prístupu sa realizuje a ďalej sa vyvíja ruka v ruke s detailným výskumom jej procesu a efektu (Paivio & Pascual-Leone, 2010). To je veľmi silnou stránkou tohto terapeutického prístupu.

Zakladateľ terapie zameranej na emócie, Greenberg (2011), však budúcnosť psychoterapie vidí aj tak vo výskume procesov zmeny v rozličných terapeutických prístupoch a v hlbšom porozumení tomu, kedy použiť ktorý z týchto procesov. Verí, že rôznorodé terapeutické smery časom stratia svoje opodstatnenie. Terapeuti/ky budú vedieť kedy, čo a ako funguje a budú to vedieť použiť pre dobro klientov a pre navodenie želateľnej zmeny bez ohľadu na svoju príslušnosť k niektorej terapeutickej škole.